Oveselība

Notiek Pasākumi ielāde

« Visi Pasākumi

  • Šis notikumu ir pagājis.

Forums “Jauniešu atkarību profilakse Ogres novadā – sākam sarunu!”

11 maijs, 2023 @ 08:00 - 17:00

6. aprīlī Ogres novada Kultūras centrā notika Ogres novada Izglītības pārvaldes un ONSC Oveselība organizēts forums “Jauniešu atkarību profilakse Ogres novadā – sākam sarunu!”, kurā piedalījās Ogres novada izglītības iestāžu pedagogi, skolēni, vecāki un citi interesenti. Forumu kopumā apmeklēja ap 190 cilvēkiem, no tiem 40% bija skolēni, 40% – skolu darbinieki un 20% – vecāki u.c. interesenti.

Konferenci atklāja Ogres novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Igors Grigorjevs, kurš atzina, ka ne tikai Ogres novadā, bet arī Latvijā kopumā dažādas atkarības jauniešu vidū pieaug, turklāt saskaramies arī ar šī netikuma vissmagākajām iespējamām sekām. “Lai mazinātu šo atkarību, mums ir jāveido kopīga izpratne par šo komplekso problēmu, un arī šīsdienas konferences mērķis ir visiem iesaistītajiem – jauniešiem, pedagogiem, vecākiem un citiem – iegūt vienotu informāciju par šo problēmu, lai pēc tam mēs visi kopā un katrs atsevišķi to varētu risināt savās skolās, mājās, draugu lokā,” atzina I.Grigorjevs.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis uzrunā sacīja: “Nevaram spēlēt atbildības futbolu starp ģimeni, skolu, draugiem, jo mēs visi esam līdzatbildīgi par līdzcilvēkiem – kas ar viņiem notiek, kādus ceļus viņi iet”, piebilstot, ka bieži vien, risinot atkarību problēmas, tās nevar novērst moralizējot vai nosodot, bet daudz ko var mainīt attieksme, savs piemērs vai rīcība, līdzās būšana, vienkārša saruna ar līdzcilvēku, kuram tādas problēmas ir.

Konferencē uzstājās Slimību profilakses un kontroles centra Pētniecības un veselības statistikas departamenta Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone, kura pastāstīja par atkarības profilaksi skolās un iepazīstināja ar pētījuma rezultātiem par situāciju Latvijas vispārizglītojošās iestādēs (ar pētījuma rezultātiem var iepazīties šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/media/18489/download?attachment) un atkarību profilakses rīcības plāna īstenošanu.

Psihoterapeite, biedrības “Esi brīvs” valdes priekšsēdētāja Dace Caica ieskicēja pusaudžu dzīves saturu un vajadzības, kā arī aicināja izprast jauniešus, viņu dzīves intensitāti un kognitīvo disonanci – realitātes un vēlamās situācijas neatbilstību. D.Caica uzsvēra, cik ļoti jauniešiem nepieciešama sarunāšanās. Atbalsts, sirsnīgas un vienkāršas sarunas, empātija, vēme uzklausīt un izprast – ieteicams vecākiem un citiem līdzās esošajiem pieaugušajiem “lekciju lasīšanas” un nosodīšanas vietā.

Savukārt ārste – narkoloģe Ilze Maksima informēja, ka atkarība ir centrālās nervu sistēmas slimība, kas izpaužas kā vielu vai procesu lietošanas traucējumi, kas tiek turpināti, kaut radušās kaitējošas sekas. Atkarība nav izārstējama, bet ir ārstējama – visa mūža garumā, mācoties baudīt savādāk. Atkarību izraisoši faktori mēdz dažādi: iedzimtība (40 – 60% gadījumu), ģimenes atmosfēra, tradīcijas un audzināšana, arī piedzīvota fiziska, seksuāla vai emocionāla vardarbība; socializēšanās veids, vēlme iekļauties, iegūt statusu vai pieņemšanu, piemēram, vienaudžu vidū. Atkarību var izraisīt arī pazemināta patības un atbildības sajūta, izklaide, mudinājumi no masu medijiem, kino, sociāliem tīkliem un arī nepietiekama psihoizglītošana un psihiskās veselības aprūpe.

I.Maksima norādīja, ka atkarību izraisošu vielu lietošanas iemesli ir dažādi – vispārēja labsajūta, vēlme mazināt stresu, uzlabot veiktspēju, ziņkārība, apkārtējo spiediens, dzīves ātrais ritms. Ir dažādi atkarību veidi – vielu (alkohols, narkotikas, nikotīns, cukurs, ēšana u.c.), uzvedības (smēķēšanas/veipošanas process, spēles, darbs, iepirkšanās, ekstremālais sports, slimošana, kompulsīva tīrīšana u.c.), kā arī attiecību (līdzatkarība, atkarība no otra un attiecībām, sekss u.c.).

Ārste pastāstīja, ka ir vairāki faktori, pēc kuriem var noteikt, vai cilvēks cieš no kādas atkarības – izmaiņas cilvēka uzvedībā, emocionālās reakcijās, attieksmē, ārējā izskatā un fiziskajā veselībā. Ārste dalījās arī ar informāciju, kas var noderēt jauniešiem, vecākiem, skolotājiem. Piemēram, ieteikumi bērnu un pusaudžu atkarību izraisošo vielu lietošanas un procesu atkarības pazīmju agrīna atpazīšana, profilakse un palīdzības iespējas: https://www.spkc.gov.lv/lv/media/17327/download?attachment

Padomi, kā runāt ar pusaudzi par smēķēšanu un alkoholu: https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/informativais_bukletswww_m1.pdf

Informācija par dažādām atbalsta grupām: anonīmie alkoholiķi www.aa.org.lv, anonīmie narkomāni www.na-latvija.lv, anonīmie spēlmaņi www.as.org.lv, līdzatkarīgie www.alanon.org.lv, pieaugušie alkoholiķu bērni www.pab.org.lv.

Foruma otrajā daļā dalībnieki darbojās darba grupās, visi kopā domājot par to, kā mazināt atkarību izraisošo vielu un procesu izplatību jauniešu vidū.

Forumu apmeklēja arī skolnieces no Ķeipenes pamatskolas. Meitenes par pieredzēto saka:

  • “Pasākums bija tiešām interesants, bija jauki strādāt ar citu skolu pārstāvjiem. Pārsteigta par pašreizējo situāciju pusaudžu vidū.” (Daira)
  • “Lekcijas bija ļoti interesantas un argumentiem bagātas. Ieinteresēja mani un lika padomāt par to, kā varētu jaunieši un pieaugušie cilvēki izvairīties no atkarību veicinošu lietu lietošanas.” (Elizabete)

Forumu organizēja Oveselība, Ogres novada Izglītības pārvalde un Ogres novada Kultūras centrs.

Informācija

Datums:
11 maijs, 2023
Laiks:
08:00 - 17:00
Pasākums kategorijas: