Nikotīnu saturošu izstrādājumu ietekme uz bērnu un pusaudžu veselību

By Zane Aperāne

Jebkādu nikotīnu saturošu izstrādājumu lietošana ir īpaši kaitīga bērniem, pusaudžiem un jauniešiem, jo nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu attīstību, ietekmējot tās smadzeņu daļas, kas kontrolē uzmanību, mācīšanos, garastāvokli (smadzenes attīstās līdz ~25 gadu vecumam).

Nikotīns ir viena no spēcīgākajām atkarību izraisošām vielām. Pusaudžu smadzenes ir īpaši jutīgas pret nikotīna iedarbību, ietekmējot gan kognitīvās spējas, gan fizisko un psihisko veselību visas dzīves laikā.

E-cigaretes (ar un bez nikotīna) satur vielas, kas nav paredzētas to karsēšanai, un to ieelpošana ir kaitīga.

Jebkādu tabakas izstrādājumu lietošana (tabakas degšanas, karsēšanas, zelēšanas u.c. veidā) ir kaitīga. Tabakas augs ir toksisks jebkurā formā un lietošanas veidā.

Ir pētījumi, kas liecina, ka nikotīnu saturošo produktu lietošana pusaudžu vecumā palielina citu atkarību izraisošo vielu lietošanas risku nākotnē.

Elektroniskās smēķēšanas ierīces var eksplodēt, tādējādi izraisot ādas apdegumus, nopietnus ķermeņa bojājumus nopietnas traumas.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra pētījuma datiem 2019. gadā elektroniskās cigaretes regulāri* lietojuši 18% 13-15 gadīgie skolēni, tostarp 22% zēnu un 14% meiteņu. Kopš 2011. gada e-cigarešu lietotāju īpatsvars šajā vecuma grupā ir dubultojies.

*Pēdējā mēneša laikā vienu vai vairākas reizes lietojuši e-cigaretes.

Vairāk informācijas šeit: Elektroniskās smēķēšanas ierīces | Slimību profilakses un kontroles centrs (spkc.gov.lv)