Ogres novada skolās notiek nodarbības atkarību riska uzvedības paradumu mazināšanai pusaudžiem un jauniešiem

By sanita.celmina

2023. gadā Oveselība turpina apmeklēt Ogres novada skolas un vadīt nodarbības par atkarību riskiem. Uz doto brīdi jau notikušas 25 nodarbības atkarību riska uzvedības paradumu mazināšanai pusaudžiem un jauniešiem. Šogad esam pabijuši Jaunogres vidusskolā, Lielvārdes, Lēdmanes un Valdemāra pamatskolās, Jumpravas pamatskolā, Taurupes un Mazozolu pamatskolās, Ķeipenes pamatskolā, 10.maijā plānotas nodarbības Ogres 1. vidusskolā.

Nodarbības vada Mirdza Vaivare – bērnu ārsts un sociālais darbinieks, kas jau deviņus gadus strādā Ogres profilakses punktā ar personām, kurām ir problēmas saistībā ar atkarību izraisošo vielu lietošanu, kā arī ar līdzatkarīgajām personām, vadot tiem atbalsta grupas, individuālas konsultācijas un sniedzot nepieciešamo palīdzību.

Tā kā Mirdzai ir prakstika pieredze un dzīves stāsti, ar ko dalīties, nodarbības ir kā dzīva saruna, kas rosina bērnus aizdomāties par dažādām situācijām, kurās iespējams nokļūt un padomāt, kādi būtu labākie šo situāciju risinājumi. Nodarbībās tiek uzsvērtas legālo un nelegālo medikamentu atšķirības – kā atpazīt legālus medikamentus, kādam jābūt iepakojumam, kur medikamentus drīkst iegādāties utml. Tiek izrunāts, kādos gadījumos un kādiem pacientiem ārsti izraksta narkotiskas vielas un kā, savukārt, atpazīt apšaubāmu ražotāju, izcelsmes un kvalitātes produktus.

Nodarbībās tiek uzsvērts, ka mūsdienās kļuvis bīstami pamēģināt kaut vienu reizi kādu no narkotiskajām vielām, jo nav iespējams zināt, cik stipras un kādas kvalitātes tās ir. Diemžēl ir pieredzes stāsti par letāliem gadījumiem jau no pirmā un vienīgā lietošanas gadījuma.

Lektore arī uzsver un atgādina nepieciešamību saukt ātro palīdzību, kad tiek pamanīts kāds, kam kļuvis slikti uz ielas, sabiedriskos pasākumos utml. Tiek izskaidrots, kad un kāpēc katra sekunde līdz mediķu ierašanās brīdim var būt dzīvībai izšķiroša.

Skolnieki tiek aicināti nekad no svešiniekiem neņemt beziepakojuma cigaretes, medikamentus, atvērtas dzērienu pudeles, elektroniskās cigaretes vai konfektes, jo tur var būt pievienotas kādas atkarību izraisošas vielas, no kurām iespējams ātri un viegli saindēties.

Diezgan lielu iespaidu uz bērniem atstāj fotogrāfijas, kurās var redzēt pasaules slavenības, kas slimo ar atkarību un kam sejā un ķermenī redzamas narkotisko vielu atstātas pēdas. Tiek uzsvērts, ka atkarība ir hroniska un neizārstējama slimība, kas izplatīta visā pasaulē.

Oveselība nodarbības organizē ar Ogres novada pašvaldības un ESF projekta “Pasākumi veselības veicināšanai un slimību profilaksei Ogres novada iedzīvotājiem” (Nr.9.2.4.2/16/I/031) atbalstu.

Drīzumā paredzēts uzsākt vadīt nodarbības novada skolās, sadarbojoties ar Oveselības Jauno pasniedzēju fakultātes aktīvistiem, t.i. brīvprātīgajiem jauniešiem, kas apguvuši dažādas veselību veicinošas tēmas padziļināti un būs gatavi ar savām zināšanās dalīties tālāk.

Ja arī Jūsu skolā būtu aktuālas šādas nodarbības, rakstiet mums uz e-pastu: oveseliba@ogresnovads.lv