29.oktobris – Pasaules insulta diena

By Jekaterina

Katru gadu 29. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules insulta diena, kuras mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par insulta riska faktoriem un profilakses metodēm, lai ikkatrs būtu spējīgs laikus atpazīt un novērst iespējamo insultu. Šīs tematiskās dienas ietvaros tiek uzsvērts, ka dažādus riska faktorus (paaugstinātu asinsspiedienu, lieko svaru, smēķēšanu, alkohola lietošanu, mazkustīgu dzīvesveidu u. c.) ir iespējams novērst, piemēram, esot regulāri fiziski aktīvam, ievērojot sabalansētu un veselīgu uzturu, kā arī sekojot līdzi savam asinsspiedienam un ķermeņa masas indeksam. 2023.gada Pasaules insulta dienas moto ir “Esi stiprāks par insultu!”.

Sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Tās ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā, veidojot vairāk nekā pusi no visiem nāves gadījumiem katru gadu. Insults ir izplatītākais invaliditātes cēlonis, kā arī 30% insulta gadījumu rezultējas ar nāvi.

Insults ir pēkšņi galvas smadzeņu asins apgādes traucējumi, kas izraisa smadzeņu bojājumu. Biežākais insulta veids ir cerebrāls infarkts, ko izraisa pēkšņi nosprostots galvas smadzeņu asinsvads. Otrs insulta veids ir hemorāģisks insults, kas rodas pēc asinsvada sieniņas plīsuma, un izveidojas asins izplūdums galvas smadzenēs. Insulta pazīmes ir vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, vājums, asimetriska seja, grūtības runāt vai saprast citu teikto, redzes traucējumi, reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi.

📍Šogad Pasaules insulta dienas ietvaros SPKC speciālisti ir izstrādājuši infografiku  un vizuālos materiālus par insulta simptomu atpazīšanu un riska faktoriem.

👇🏻Aicinām ar to iepazīties zemāk:

Aicinām Pasaules insulta dienas ietvaros izpētīt arī citus SPKC un Veselības ministrijas izstrādātos informatīvos materiālus:

Ceram, ka šie materiāli palīdzēs veicināt izpratni par insulta simptomiem un rīcību insulta gadījumā, kā arī tā riska faktoriem!

 

Dzīvo vesels Ogres novadā! 🍏