24. marts – Pasaules tuberkulozes diena

By Zane Aperāne

24. martā ik gadu tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi, tās profilaksi un plaušu veselību kopumā.  

Tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla un izārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis.

Visizplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs.

Neregulāri lietojot zāles, nepabeidzot ārstēšanās kursu, var attīstīties tuberkulozes baciļu nejūtība pret zālēm, tādējādi slimība progresē un kļūst grūti ārstējama vai neārstējama.

Tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu – infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot.

Vislielākais risks saslimt ir tiem cilvēkiem, kuri ilgstoši bijuši ciešā kontaktā ar kādu plaušu tuberkulozes slimnieku. Visbiežāk tie ir slimo cilvēku ģimenes locekļi, darba biedri vai draugi.

Ar tuberkulozi nav iespējams inficēties:

  • pārlejot asinis;
  • sarokojoties;
  • no kukaiņu un dzīvnieku kodumiem;
  • kopīgi lietojot virtuves piederumus, apģērbu un citus sadzīves priekšmetus.

Vairāk informācijas par šo slimību un tās profilaksi SPKC mājaslapā: Tuberkuloze | Slimību profilakses un kontroles centrs (spkc.gov.lv)