Dodoties dabā, esiet uzmanīgi – ērces!

By Zane Aperāne

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt garāka. Ērces kļūst aktīvas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz +3-5°C grādus. 

Ērču monitoringa vietās Kurzemes reģionā to aktivitāte atsevišķās vietās mežā, pļavās un krūmājos ir no 30-70 ērcēm/km.

Dodoties brīvā dabā, vienmēr būt piesardzīgiem. Pēc uzturēšanās brīvā dabā, pat ja tas ir piemājas dārzs, jāpārbauda, vai uz apģērba vai ķermeņa nav ērces. Īpaši rūpīgi jāpārbauda bērni.

Epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai un vienīgi pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, “Laimas slimību” un ērlihiozi.

Bērnu vakcinācija

Teritorijas ar visaugstāko saslimstības līmeni, kurās 2022.gadā tiek nodrošināta bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu ir Kuldīgas novads, Ventspils novads, Talsu novads,  Dienvidkurzemes novads.  

Ja bērna deklarētā dzīvesvieta atrodas sarakstā minētā teritorijā, bērns var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir endēmiskajā teritorijā. 2022. gadā turpināsies arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija.

Vairāk informācijas par bērnu vakcināciju pret ērču encefalītu Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/pret-ercu-encefalitu-berniem